0GBC016.H
DigiKey Part Number
0GBC016.H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0GBC016.H
Description
FUSE AUTO 16A 32VAC/VDC 100PK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16A 32 VAC 32 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Current Rating (Amps)
16A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Voltage Rating - AC
32 VAC
Series
Voltage Rating - DC
32 VDC
Packaging
Bulk
Applications
Automotive
Part Status
Active
Features
Indicating
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Torpedo
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.984" L (6.00mm x 25.00mm)