023201.6MX125P
DigiKey Part Number
023201.6MX125P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
023201.6MX125P
Description
FUSE GLASS 1.6A 125VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 A 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Medium Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
6.96
Part Status
Active
Approval Agency
CE, KC, PSE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0537 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V