SM0125-064-ATH
DigiKey Part Number
2610-SM0125-064-ATH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM0125-064-ATH
Description
CAPACITOR 125F 0%/20% 64V CHAS
Customer Reference
Detailed Description
125 F (EDLC) Supercapacitor 64 V Module 8mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
LICAP Technologies, Inc.
Termination
Screw Terminals
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module
Capacitance
125 F
Size / Dimension
16.280" L x 10.866" W (413.50mm x 276.00mm)
Tolerance
0%, +20%
Height - Seated (Max)
7.126" (181.00mm)
Voltage - Rated
64 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm