TPSE156K050A0250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
15 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 250mOhm @ 100kHz
TPSE156K050A0250
DigiKey Part Number
478-TPSE156K050A0250TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSE156K050A0250
Description
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
50 V