TPSB476K010A0250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 41.930
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 132
Vishay Sprague
Vishay Sprague
47 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric), 1210 250mOhm
TAJ, TCJ Series
TPSB476K010A0250
DigiKey Part Number
TPSB476K010A0250-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB476K010A0250
Description
CAP TANT 47UF 10% 10V 1411
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V