TPSB475M020R0750 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 2.044
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 2.430
Datasheet
Similar
Direct
Vishay Sprague
Direct
Vishay Sprague
KEMET
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1411 (3528 Metric), 1210 750mOhm
TAJ, TCJ Series
TPSB475M020R0750
DigiKey Part Number
TPSB475M020R0750-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB475M020R0750
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 20V 1411
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
750mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V