THJA155K020RJN
DigiKey Part Number
THJA155K020RJN-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THJA155K020RJN
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 20V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1206 (3216 Metric) 6.5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
20 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.5Ohm @ 100kHz