TBJE107K016CRDZ0H23
DigiKey Part Number
478-7563-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBJE107K016CRDZ0H23
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.162" (4.11mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
16 V