SR305C474KAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 3.770
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 552
Datasheet
Upgrade
In Stock: 487
TDK
In Stock: 835
TDK
In Stock: 11.722
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
Murata Electronics
Upgrade
KEMET
In Stock: 800
In Stock: 727
In Stock: 469
In Stock: 989
Similar
KEMET
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR305C474KAA
DigiKey Part Number
478-2473-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR305C474KAA
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)