SR217C223MAR
DigiKey Part Number
SR217C223MAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR217C223MAR
Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R RADIAL
Detailed Description
0.022 µF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)