SR211A560JAR
DigiKey Part Number
478-7680-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211A560JAR
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
56 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR211A560JAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)