SA101A151JAR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 15.709
Datasheet
Upgrade
Upgrade
150 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial
SA101A151JAR
DigiKey Part Number
SA101A151JAR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA101A151JAR
Description
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA101A151JAR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Tolerance
±5%