RPF0608331M010K
DigiKey Part Number
478-RPF0608331M010KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RPF0608331M010KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPF0608331M010K
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 22mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.9 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm