MR061A103FAATR1
DigiKey Part Number
MR061A103FAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR061A103FAATR1
Description
CAP CER 10000PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)