KGM31VR71C224JU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 406
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 5.387
Datasheet
In Stock: 3.249
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
YAGEO
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Knowles Syfer
KEMET
0.22 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
KGM31VR71C224JU
DigiKey Part Number
478-KGM31VR71C224JUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31VR71C224JU
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 1206
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.048" (1.22mm)