KGM31DR72E273KU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 879
Upgrade
KEMET
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
0.027 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
KGM31DR72E273KU
DigiKey Part Number
478-KGM31DR72E273KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31DR72E273KU
Description
CAP CER 0.027UF 250V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM31DR72E273KU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)