KGM05FR51C474KH
DigiKey Part Number
478-KGM05FR51C474KHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM05FR51C474KHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM05FR51C474KHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05FR51C474KH
Description
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0402
Detailed Description
0.47 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
KGM05FR51C474KH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)