KGM05ACG1H5R6DN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 20.602
Datasheet
Walsin Technology Corporation
YAGEO
KEMET
KEMET
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 38
Murata Electronics
Murata Electronics
5.6 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
KGM05ACG1H5R6DN
DigiKey Part Number
478-KGM05ACG1H5R6DNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05ACG1H5R6DN
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM05ACG1H5R6DN Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)