KGM05ACG1H0R5CN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 16.688
Datasheet
0.5 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
KGM05ACG1H0R5CN
DigiKey Part Number
478-KGM05ACG1H0R5CNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05ACG1H0R5CN
Description
CAP CER 0.5PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
KGM05ACG1H0R5CN Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)