KGM05ACG1C470FH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 12.002
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 2.263
Datasheet
KEMET
KEMET
In Stock: 487
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
47 pF ±1% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
KGM05ACG1C470FH
DigiKey Part Number
478-KGM05ACG1C470FHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05ACG1C470FH
Description
CAP CER 47PF 16V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM05ACG1C470FH Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)