CX2016SA16000D0MLRG1
DigiKey Part Number
478-CX2016SA16000D0MLRG1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-CX2016SA16000D0MLRG1CT-ND - Cut Tape (CT)
478-CX2016SA16000D0MLRG1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX2016SA16000D0MLRG1
Description
2.0MM X 1.6MM CRYSTAL 16MHZ 8PF
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±40ppm Crystal 8pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX2016SA16000D0MLRG1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±40ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±40ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
8pF