CB028B0104JBA
DigiKey Part Number
478-12899-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-12899-1-ND - Cut Tape (CT)
478-12899-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB028B0104JBA
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 16VDC 1210
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 10V 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
CB028B0104JBA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
10V
Voltage Rating - DC
16V