08051C105K4Z2A
DigiKey Part Number
478-KAF21KR72A105KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KAF21KR72A105KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KAF21KR72A105KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08051C105K4Z2A
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
08051C105K4Z2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
±10%
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)