06035A102JA12A is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 26.339
Datasheet
Similar
Similar
Direct
Knowles Syfer
Direct
Walsin Technology Corporation
KEMET
KEMET
TDK
TDK
YAGEO
YAGEO
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
06035A102JA12A
DigiKey Part Number
06035A102JA12A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06035A102JA12A
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
06035A102JA12A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)