Image for KF86X-ED-15S-KJ is not available
KF86X-ED-15S-KJ
DigiKey Part Number
2092-KF86X-ED-15S-KJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KF86X-ED-15S-KJ
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KF86X-ED-15S-KJ Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
1.5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
30VAC
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C