Image for KF85X-BD-25S-BR30 is not available
KF85X-BD-25S-BR30
DigiKey Part Number
2092-KF85X-BD-25S-BR30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KF85X-BD-25S-BR30
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KF85X-BD-25S-BR30 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
2A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
30V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C