K31X-E15S-N
DigiKey Part Number
2092-K31X-E15S-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K31X-E15S-N
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K31X-E15S-N Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tube
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.071" (1.80mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide, Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300VDC
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C