RK73B1JTTD562J
DigiKey Part Number
2019-RK73B1JTTD562JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73B1JTTD562JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73B1JTTD562JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B1JTTD562J
Description
RES 5.6K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RK73B1JTTD562J Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)