RK73B1HTTCM106J
DigiKey Part Number
2019-RK73B1HTTCM106JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73B1HTTCM106JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73B1HTTCM106JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B1HTTCM106J
Description
RES 10M OHM 5% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
10 MOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)