MF1/4DC51R1F
DigiKey Part Number
2019-MF1/4DC51R1F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF1/4DC51R1F
Description
RES 51.1 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
51.1 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)