HV731JRTTD155G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 5.000
Datasheet
1.5 MOhms ±2% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, High Voltage Thick Film
HV731JRTTD155G
DigiKey Part Number
2019-HV731JRTTD155GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-HV731JRTTD155GCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-HV731JRTTD155GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV731JRTTD155G
Description
RES 1.5 MOHM 2% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Anti-Sulfur, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)