2220Y1K00473JDT
DigiKey Part Number
2220Y1K00473JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y1K00473JDT
Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 2220
Detailed Description
0.047 µF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2220Y1K00473JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)