2220JA250222KXTB16
DigiKey Part Number
1608-1428-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1428-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1428-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220JA250222KXTB16
Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 2220
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
2220JA250222KXTB16 Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Ratings
X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.177" (4.50mm)
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C