2220JA250102KXTB16
DigiKey Part Number
1608-1162-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1162-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1162-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220JA250102KXTB16
Description
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 2220
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2220JA250102KXTB16 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.165" (4.20mm)