2220J1K00104JDT
DigiKey Part Number
2220J1K00104JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220J1K00104JDT
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220
Detailed Description
0.1 µF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
2220J1K00104JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)