1812YA250472KJTSYX
DigiKey Part Number
1608-1812YA250472KJTSYXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1812YA250472KJTSYXCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1812YA250472KJTSYXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812YA250472KJTSYX
Description
CAP CER 4700PF 250VAC X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812YA250472KJTSYX Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
DC Annex H, Humidity 3B Annex I, Soft Termination, High Voltage
Series
Ratings
X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.195" L x 0.126" W (4.95mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.100" (2.54mm)