1808YA250820MJTSYX
DigiKey Part Number
1608-1808YA250820MJTSYXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808YA250820MJTSYX
Description
CAP CER 82PF 250VAC X7R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 pF ±20% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
DC Annex H, Humidity 3B Annex I, Soft Termination, High Voltage
Series
Ratings
X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.195" L x 0.079" W (4.95mm x 2.00mm)