1206Y6300222JET
DigiKey Part Number
1206Y6300222JET-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y6300222JET
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206
Detailed Description
2200 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206Y6300222JET Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)