1206Y5000183JDT
DigiKey Part Number
1206Y5000183JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y5000183JDT
Description
CAP CER 0.018UF 500V X7R 1206
Detailed Description
0.018 µF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206Y5000183JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)