1206J0500274KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
Direct
YAGEO
KEMET
KEMET
0.27 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206J0500274KXT
DigiKey Part Number
1206J0500274KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J0500274KXT
Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206J0500274KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)