0603Y0630273JDT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
0.027 µF ±5% 63V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603Y0630273JDT
DigiKey Part Number
0603Y0630273JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y0630273JDT
Description
CAP CER 0.027UF 63V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603Y0630273JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)