0603Y0500223JST is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for 0603Y0500223JST is not available
0603Y0500223JST
DigiKey Part Number
1608-0603Y0500223JSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y0500223JST
Description
MLC
Detailed Description
0.022 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)