0603Y0250333KXTM01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
Image for 0603Y0250333KXTM01 is not available
0603Y0250333KXTM01
DigiKey Part Number
1608-0603Y0250333KXTM01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y0250333KXTM01
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
±10%
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)