MD0402B104K100YHT-EM
DigiKey Part Number
1763-MD0402B104K100YHT-EMTR-ND - Tape & Reel (TR)
1763-MD0402B104K100YHT-EMCT-ND - Cut Tape (CT)
1763-MD0402B104K100YHT-EMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD0402B104K100YHT-EM
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%