1206B103K501NT
DigiKey Part Number
1763-1107-2-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1107-1-ND - Cut Tape (CT)
1763-1107-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B103K501NT
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206B103K501NT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.064" (1.63mm)