C04UL0R6B-6ZN-X0T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.6 pF ±0.1pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Knowles - Dielectric Labs Capacitors | Datasheet Preview
C04UL0R6B-6ZN-X0T
DigiKey Part Number
1761-C04UL0R6B-6ZN-X0TTR-ND - Tape & Reel (TR)
1761-C04UL0R6B-6ZN-X0TCT-ND - Cut Tape (CT)
1761-C04UL0R6B-6ZN-X0TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C04UL0R6B-6ZN-X0T
Description
HIGH-Q MLCC (UL): 0402, 0.6 PF (
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.025" (0.64mm)