WP710A10SURDK5V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 754-WP710A10SURDK5V-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WP710A10SURDK5V |
Description | LED RED DIFFUSED T-1 T/H |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Red 630nm LED Indication - Discrete 5V Radial - 3 Leads |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lens Size 3mm, T-1 |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 5V |
Packaging Bulk | Viewing Angle 50° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Wavelength - Peak 645nm |
Lens Color Red | Package / Case Radial - 3 Leads |
Lens Transparency Diffused | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 2.90mm Dia |
Lens Style Round with Domed Top | Height (Max) 7.10mm |