T581X476M035AH801C
DigiKey Part Number
399-T581X476M035AH801CTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T581X476M035AH801CCT-ND - Cut Tape (CT)
399-T581X476M035AH801CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T581X476M035AH801C
Description
CAP TAN HR 47 UF 35V 80 MIL OHMS
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 80mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.173" (4.40mm)
Voltage - Rated
35 V