T541X477K006CH6730 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 5mOhm @ 100kHz
T541X477K006CH6730
DigiKey Part Number
399-T541X477K006CH6730TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T541X477K006CH6730
Description
CAP TANT SMD POLYMER HI-REL
Detailed Description
EDA/CAD Models
T541X477K006CH6730 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm @ 100kHz