T495X156M050AT4153 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for T495X156M050AT4153 is not available
T495X156M050AT4153
DigiKey Part Number
399-T495X156M050AT4153TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X156M050AT4153
Description
15.0UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
50 V